12544.htm       CIMSZO:        Kerékpár                                SZOCIKK:     Kerékpár. A sport ez ágának nagyobb térfoglalása csak a XX. sz. elejére tehető. A legelső magyar kerékpáros egyesületet, a Fővárosi Kerékpáros Egyletet Hegedűs Sándor fogorvos alapította a kilencvenes évek végén. A szervezést nagy részben zsidók viszik. Széles területen mozog Schwartz A. Hermannak, a korábbi bajnoknak, később Hauser Simonnak, a szövetség társelnökének a tevékenysége, akik a vidéki kerékpáros életet kiépítették. Tizenöt éven át agilis és eredményes munkása a szövetségi életnek Halász Béla és Eichner Ármin. A legnagyobb kerékpáros gárdát szervezte meg Fodor Ferenc, aki az MTK szakosztályát építette ki. Az organizátorok közé kell sorolni Neumann Andor hírlapírót, aki nagy szolgálatokat tett ennek a sportágnak. Az 1906-8. években Löwy Artúr egymásután szerezte a bajnokságokat Szarajevóban, Lembergben, Bécsben és más külföldi városokban. Frisch Márton, Magyarország és Budapest bajnokságai mellé több nemzetközi verseny győzelmét szerezte meg. Kis idővel Löwy után tűnik fel Símó Samu, aki egy ideig  állandó   győztese a magyarországi hosszútávú versenynek. Nagy sikereket ért el Müller Dávid is (l. Torna). 1902-05 táján kezdődött Schwartz A. Hermann szereplése. Az országúti versenyekben több magyar bajnokságot nyert, a 100 kilométeres versenyek keretében Erdély és Ausztria bajnokságát is. Legkiemelkedőbb sikerét Bécsben aratta a külföld leghíresebb bajnokaival szemben. A háború előtti évek legvégén híressé vált Spitz Dezső, főleg országúti versenyen. 75 kilométeren magyar bajnok lett, e távon rekordot is tartott. Ugyanabban az időben kezdte el versenyzői karrierjét Velvárt Nándor, aki aztán tizenhat éven át állandóan versenyzett és aratott győzelmeket. 1916-ban az összes versenyeket megnyerte. Kósőbb a páros versenyekben a legnagyobb sikereket érte el. 1919-ben Bécsben megverte a világbajnokság második helyezettjét és 1921. megnyerte az Ébredő Magyarok Egyletének nagydíját. Ezután áttért a hosszútávú versenyekre, hatórás versenyeken vett részt és 100 km-es távon szerzett győzelmeket. Győztes a Bold'Or (aranykerék) versenyben stb. Legújabban Fein Sámuel karcagi versenyző  tűnt fel, aki alföldi győzelmeivel hamarosan az ország legjobbjai közé emelkedett.                                    Ez a cimszó a Magyar Zsidó Lexikonban (1929, szerk Újvári Péter) található . A lexikon digitális változata (tehát e szócikk facsimiléje is) elérhető a www.nagypetertibor.uni.hu, www.zsidlex.extra.hu, www.wesley.hu, http://mek.oszk.hu/04000/04093/html/ webhelyeken. Ez a(z) 2544 .cimszó a lexikon 466 . oldalán van.